sobota, 17 stycznia 2015

#10 Gayle Forman "Wróć, jeśli pamiętasz"
"Wróć, jeśli pamiętasz" to drugi tom cyklu "Jeśli zostanę". Recenzja 1 tomu, czyli "Zostań, jeśli kochasz" oraz krótka informacja o samej autorce znajduje się tutaj. Chyba nie muszę tłumaczyć, że w tej recenzji mogą się znaleźć spoilery z części pierwszej.

Tym razem narratorem powieści jest sam Adam, były już chłopak Mii. Wraz ze swoim zespołem stał się sławny na skalę światową. Po wyjeździe Mii i nieoczekiwanym oraz dość bolesnym zerwaniu z nią kontaktu, Adam nie może sobie poradzić. Jest zagubiony w świecie, który go teraz otacza. Muzyka zawsze była dla niego ukojeniem, oderwaniem od problemów, a zespół Shooting Star drugą rodziną. Dzisiaj, po trzech latach od wyjazdu ukochanej Mii, muzyka jest niczym, a członkowie zespołu rockowego to najgorsi wrogowie. 


Gdy drżenie jego rąk nie ma końca, gdy strach przed wielką trasą koncertową osiąga najwyższy stopień, gdy świat wydaje się przekleństwem dla jego istnienia, na jego drodze staje międzynarodowa sława muzyki klasycznej, wiolonczelistka, kiedyś tak bardzo kochana i tylko jego, Mia. Los postanowił ponowie postawić ich na tej samej drodze. Ale czy postanowią wspólnie skręcić za ten sam zakręt? Czy nie zgubią się na rondzie? Czy po prostu każde odejdzie w osobne, boczne uliczki?


Rozdziały dzielą się na czas spędzony z Mią oraz na ich wspólne wspomnienia. Spodobał mi się pomysł napisania tej części z punktu widzenia Adama. Czytelnik może zaznajomić się ze skrawkiem jego życia, jego upodobań, jego uczuć, jego wspomnień. Ta postać pokazuje, że pomimo najgorszego okresu w życiu, los może przynieść nam choć jedną, szczęśliwą niespodziankę. 

Mia również się zmieniła. Po ciężkiej tragedii przyszedł czas na rozpoczęcie życia od nowa. Nie do końca się w nim odnajduje, ale czuje, że wszyscy jej bliscy, którzy zginęli, nadal są blisko niej. Spełniła swoje największe marzenia i nadal żyje muzyką. Lecz ciągle jej czegoś brakuje. Miłości.

Choć fabuła nie jest jakoś bardzo rozwinięta, bo wszystko dzieje się w krótkim okresie czasu, to książka jak najbardziej mi się spodobała.

Pierwsza część mnie nie powaliła. Byłam w mniejszości, czyli w grupce osób, które nie płakały i nie zachwyciły się książką "Zostań, jeśli kochasz". Film był o niebo lepszy. Jednak przy drugiej części, płakałam, a moje serce rozpadało się na miliony kawałeczków. Jeśli ktoś tak jak ja zraził się do pierwszej części, niech sięgnie po drugi tom. Warto. :)

Ocena książki: 8/10

"Dni mogą trwać dwadzieścia cztery godziny, ale czasami wydaje mi się, że przejście jednego jest równie niemożliwe jak zdobycie Everest"

Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 14-01-2015
Liczba stron: 288

Chciałabym przeprosić za krótką nieobecność. Do nadrobienia mam parę recenzji i tagi, ale wszystko powoli się unormuje (mam nadzieję). Nauczyciele postanowili przełożyć na nas swoją złość i dzień w dzień mieliśmy testy. Teraz będzie spokojniej, ponieważ oceny są już wystawione, a błogi czas, czyli ferie zimowe nadchodzą wielkimi krokami. Kto jak ja zaczyna je już 2 lutego? *zaciesz*

P.

Książka ta bierze udział w moich wyzwaniach na rok 2015:
- "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu" 
Cel: 172cm
Książka "Wróć, jeśli pamiętasz": 1,7cm
Aktualny stan: 1,7cm

- Książkowe wyzwanie 2015:
2 komentarze:

  1. Chciałabym przeczytać kiedyś tę książkę, mimo, że pierwsza część mnie nie zachwyciła, ale nie była zła. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam pierwszą część i mi się nie podobała, więc po tę raczej nie sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń