piątek, 21 listopada 2014

#3 Jennifer E. Smith "Tak wygląda szczęście"

Jennifer E. Smith to pisarka i redaktorka, pracująca w Nowym Jorku. Jest autorką powieści "Tak wygląda szczęście" oraz "Serce w chmurach". Nosi tytuł magistra kreatywnego pisania na uniwersytecie St. Andrews. Jej dzieła zostały przetłumaczone na dwadzieścia dziewięć języków.
Jak wygląda szczęście? Występuje pod postacią czekoladowych lodów, wielkiego, pluszowego misia czy pieniędzy?
A może to uczucie, nie rzecz materialna?
Miłość, przyjaźń, ciepło, życzliwość, uczciwość, sumienność?
Tak wygląda szczęście?

Ellie O'Neil właśnie rozpoczęła wakacje. Marzy się jej kurs pisarstwa, który odbędzie się w następnym miesiącu. W tym celu pracuje w cukierni wraz z przyjaciółką oraz w sklepie z pamiątkami u swojej mamy. Mieszkają tylko we dwie. Nie mają zbyt wiele pieniędzy, więc Ellie postanawia sama na siebie i swoje zachcianki zarobić.

Jej miasteczko latem ożywa. Przyjeżdża mnóstwo turystów.
W tym roku jest ich nieco więcej, ponieważ postanowiono w tym malowniczym miejscu nakręcić film. Co za tym idzie? Przyjazd sławnych, hollywoodzkich gwiazd.

Ellie nie interesuje się tym faktem za bardzo. Całymi dniami przesiaduje w pracy, a wieczorami spowiada się swojemu korespondencyjnemu przyjacielowi. Nie zna go. Nie wie kim jest. Nigdy nawet nie zapytała go o jego imię, ale tak dobrze jej się z nim czatuje.

Nie zdaje sobie sprawy, że jej wirtualna przyjaźń przeniesie się do rzeczywistości, a ją samą spotka wiele niespodzianek. Tych złych i tych dobrych.

Autorka powieści udowadnia, że życie składa się z wielu prezentów od losu. Czasem sobie nie zdajemy sprawy, co spotka nas jutro, za tydzień, za miesiąc czy też za rok. Co dostaniemy, co stracimy, kogo poznamy.

Autorka miała ciekawy pomysł. Chciała napisać powieść o przypadkowej, korespondencyjnej znajomości, która w dzisiejszych czasach często się zdarza. W końcu nastała era Internetu (ale jednak warto uważać na nieznanych ludzi w sieci).

Niestety, Jeniffer E. Smith nie do końca go wykorzystała. Czytając opis i sięgając już po książkę dużo od niej oczekiwałam. Pewnie nawet zbyt dużo. Wiele wątków było niedociągniętych lub działy się za szybko jak na realia. Niestety to sprawiło, że książka straciła nieco w moich oczach.


Ocena książki: 6/10

"Czy odpowiada się na e-maile, które przysyła los?"


Dane szczegółowe:
  • Tytuł: Tak wygląda szczęście
  • Autor: Jennifer E. Smith
  • Wydawca: Bukowy Las
  • Data premiery: 31-01-2014
  • Język wydania: polski
  • Język oryginału: angielski
  • Ilość stron: 400
  • Tłumaczenie: Beata Hrycak


    P. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz