niedziela, 14 grudnia 2014

#6 Stephen Chbosky "Charlie"Stephen Chbosky to amerykański powieściopisarz, znany głównie właśnie z książki pt."The Perks of Being a Wallflower". Stworzył również jej adaptację filmową, osobiście reżyserując i pisząc dokładny scenariusz. Był wielokrotnie nominowany m.in. do Writers Guild Awards.
  

  Drogi Przyjacielu!

  Piszę do Ciebie, bo chcę komuś opowiedzieć o tym co mi się przydarzyło całkiem niedawno. Poznałam kogoś nowego. To Charlie z książki Stephen'a Chbosky'ego pt. "Charlie". On również ma dziwny syndrom pisania listów do Przyjaciela, choć wcale go nie zna.
  To nastolatek, który boi się pierwszego dnia w liceum. Jest troszeczkę wycofany, ale jakże inteligentny i sprytny. Doskwiera mu brak przyjaciół, wsparcia, lecz w swoim czasie wszystko się zmienia. Opowiada o wszystkim co działo się w jego życiu podczas pierwszego roku liceum.
  To wrażliwy szesnastolatek. Naprawdę szybko się wzrusza, a mnie się momentami aż samej płakać chciało. Przeżył wiele. Śmierć bliskich, rozczarowania, ból, strach, znużenie. A pomimo tego jest postacią optymistyczną i lekką szurniętą, przez co go w ogóle polubiłam.
  "Charlie" to swego rodzaju klasyk. Krótka książka, licząca zaledwie 224 stron. Wszystko w formie listów do nieznanego Przyjaciela, nieodłącznego elementu życia naszego chłopca.
  Muszę się wziąć za obejrzenie filmu z Loganem Lermanem i Emmą Watson. Obojgu bardzo lubię.
  Nie znałam dotąd języka i twórczości pana Stephen'a. Miał pomysł i jak najbardziej go wykorzystał. Chciał trafić do nastoletnich czytelników i do mnie dotarł. Stworzył lekką, przyjemną lekturę, po którą na pewno ponownie sięgnę.
  A co u Ciebie Przyjacielu? Również poznałeś kogoś nowego, niezwykle sympatycznego? A może kogoś ponurego? Na pewno napiszę do Ciebie niedługo.

Twoja P.

Ocena książki: 8/10

"Drogi Przyjacielu, piszę do Ciebie, bo jako jedyny mnie rozumiesz. Chciałbym Ci opowiedzieć o moim życiu, o seksie, narkotykach, związkach, akceptacji..."Dane szczegółowe:

 • Tytuł: Charlie
 • Autor: Stephen Chbosky
 • Wydawca: Wydawnictwo Remi Katarzyna Portnicka
 • Data premiery: 25-01-2012
 • Język wydania: polski
 • Język oryginału: angielski
 • Ilość stron: 224
 • Tłumaczenie: Joanna Schoen

P.

2 komentarze:

 1. Książki jeszcze nie czytałam, ale zamierzam kiedyś po nią sięgnąć. Bardzo fajny pomysł zrobienia recenzji w formie listu.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nominowałam Cię do Liebster blog award, mam nadzieję, że odpowiesz na moje pytania ;)
  http://regalnapoddaszu.blogspot.com/2014/12/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń